Bez obnovitelných zdrojů tu po nás nic nezůstane, říká majitel vodní elektrárny. Český startup ji propojuje s domácnostmi v okolí.

Někde dávají lišky dobrou noc, jinde zase zelenou elektřinu. Přesně takovým případem je Lukáš Liška, majitel malé vodní elektrárny na řece Jizeře kus od Mladé Boleslavi. Energii z vodní elektrárny, která ročně vyrábí tolik elektřiny, že by to stačilo k rozsvícení některých částí Prahy, nyní můžou odebírat i lidé ze středních Čech. Čerpat elektřinu od malých lokálních výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů nově lze díky startupu bezDodavatele. Ten finančně propojí domácnosti právě s lokálními výrobci, obejde tak velké energetické molochy a pomůže ušetřit životní prostředí v kraji.

Vodní elektrárna s impozantním secesním štítem leží ve středočeské vesničce Vinec. Vznikla už v roce 1919 jako pila, kam se plavilo dřevo z nedalekých Jizerských hor. Vinecká elektrárna ale není jediným místem, kde Lukáš Liška vyrábí zelenou elektřinu. „Celé to začalo už v roce 1998, kdy táta koupil starý mlýn v Golčově Jeníkově na Vysočině,“ vzpomíná Lukáš Liška na počátky podnikání. „V té době to byla ruina, protože tam ale byla taky vodní elektrárna, táta se ji rozhodl obnovit a tím to celé začalo.“

Do rodinného podniku přibyla o dva roky později vodní elektrárna v Benátkách nad Jizerou a v roce 2014 se firma rozkročila také na Slovensko, kde začala stavět vodní elektrárnu v Nových Zámcích. Zařízení s výkonem 900 kW bylo do provozu uvedeno v roce 2017.

Elektrárnu ve Vinci koupil Lukášův tatínek v roce 2014. Předchozí majitel mu ji prodal pod podmínkou, že elektrárnu zvelebí a budou v jejím provozu pokračovat, což rodina ráda splnila. „Když se to sečte, v Česku každý rok vyrobíme celkem 5,3 milionu kilowatthodin elektřiny. To je tolik energie, co by rozsvítilo všechny domácnosti třeba v pražských Řeporyjích nebo kterou by vytvořily soláry na zhruba osmnácti hektarech,“ dodává Liška.

Neplaťte za znečišťování planety
Tradiční dodavatelé elektřiny si uvědomují zvyšující se poptávku po elektřině z obnovitelných zdrojů a snaží se na situaci vydělat. Za ekologickou elektřinu si proto lidé často připlatí, přičemž peníze jdou do kapsy velkým energetickým společnostem. Vyšší částky odůvodňují dodavatelé náklady na administrativu a získání potřebných certifikátů záruky původu elektřiny.

„Existuje ale i jiná cesta,“ říká Robert Chmelař, zakladatel startupu bezDodavatele. „V České republice má o zelenou elektřinu zájem asi 1,7 milionu domácností, rozhodli jsme se je proto propojit s malými výrobci zelené elektřiny přímo v jejich okolí. Podpoříme tak drobné podnikatele, kteří dbají na životní prostředí, a zároveň nabízíme odběratelům velkoobchodní ceny.“

Díky tomu, že zákazník platí za elektřinu přímo lokálnímu výrobci, jako je pan Liška, namísto velké dodavatelské společnosti, může domácnost ušetřit až třetinu ročních nákladů na elektřinu.

„Nechceme, aby si lidé spojovali ekologickou energii s výdaji navíc. Technologie výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů se posouvají stále dál, jenže velcí dodavatelé v tom vidí jen příležitost, jak získat od zákazníků peníze navíc. Nám se ale podařilo energetické giganty obejít, takže dokážeme domácnostem nabídnout lepší cenu a navíc jistotu, že platí přímo tomu, kdo zelenou elektřinu vyrábí – třeba panu Liškovi,“ vysvětluje Chmelař.

Čistá energie jako jediná správná cesta
Kromě pozitivních reakcí se musí Lukáš Liška občas potýkat i s negativním vnímáním vodních elektráren a celou řadou předsudků, které jsou s nimi spojené. Často například slýchá, že vodní elektrárny berou z vody kyslík, a tím škodí rybám. Podle něj je to ale přesně naopak – vodní elektrárny vodu naopak okysličují, což je vidět právě na množství ryb, které v okolí plavou.

Jako ještě závažnější problém ale považuje vyhrocenou situaci, která v poslední době v prostředí obnovitelných zdrojů energie panuje. „Místo toho, aby společnost obnovitelné zdroje podporovala, se mi někdy zdá, že nám spíš hází klacky pod nohy. Celá řada Čechů teď ekologii chápe tak, že bychom neměli přírodu vůbec měnit,“ popisuje Liška.

Ani tato „blbá nálada“ ale podnikatele nedonutí, aby s výrobou čisté energie skončil. Je to pro něj totiž jediná správná cesta. A díky novému startupu bezDodavatele, který nabízí jen čistou energii od lokálních českých výrobců, se touto cestou může vydat každý z nás.

„Jsem hluboce přesvědčený, že pokud tu po nás má něco zůstat pro příští generace, musíme začít využívat obnovitelné zdroje na maximum a neplýtvat. Ať si každý říká, co chce, extrémní výkyvy počasí z posledních let jasně ukazují, že už nějakou dobu probíhají velmi závažné klimatické změny. Pokud své chování hodně rychle nezměníme, možná už tu brzy žádná planeta, o kterou bychom se mohli starat, nebude,“ uzavírá Lukáš Liška.

To není vše

Ještě nejste u nás?

Pořiďte si zelenou elektřinu a zelený plyn
bez prostředníků a závazků.

Ilustrace-9